Tako kot tvoji vrstniki, starši in stari starši, si se verjetno tudi ti v času šolanja že srečal s težavami pri učenju in s pomanjkanjem motivacije. Pri premagovanju teh težav je najpomembnejša dobra organizacija učenja in uporaba učinkovitih učnih strategij. V pomoč pri dosegu boljših ocen ti je lahko naslednjih 23 nasvetov in trikov:
1. Pripravi se vnaprej
Predpriprava je pomemben del učenja, saj vnaprej veš, kaj lahko pričakuješ. Pri učiteljih in sošolcih se pozanimaj, kakšen tip vprašanj bo v testu, na kateri snovi bo večji poudarek, kako dolgo bo test trajal ipd. Poleg tega je dobro vedeti, kakšen način dela ima učitelj in kaj želi od svojih učencev.
2. Uredi zapiske
S pisanjem zapiskov si olajšaš učenje, saj ključne informacije zapišeš s svojimi besedami. Če imaš težave s hkratnim poslušanjem razlage in zapisovanjem, raje poslušaj. Zapiske naredi takoj po koncu učne ure. Da bodo vizualno bolj privlačni, uporabi različna barvna pisala in »post-it« listke, na katere zapiši pomembne iztočnice, kot so glavna dejstva, datumi in formule.
3. Načrtuj svoj čas učenja
Pri organizaciji časa ti je lahko v pomoč časovna tabela, ki prikazuje tvoje zastavljene cilje in čas, v katerem jih nameravaš doseči, kar te bo motiviralo.
4. Vprašaj, če česa ne razumeš
Ko se ti med učenjem pojavijo vprašanja, si jih zapiši in jih pri naslednji učni uri zastavi učitelju. Zavedaj se, da neumna in nesmiselna vprašanja ne obstajajo. Učitelja z vprašanji opomniš na svoje sprotno delo in zavzeto razmišljanje.
5. Zaslužiš si nagrado
Načrtuj, kako se boš nagradil, ko boš predelal določen del snovi. Nagrada bo delovala motivacijsko.
6. Privošči si 8 ur spanja
Spanje obnovi sposobnost možganov za učenje in naredi prostor za nove spomine, poleg tega pa zavaruje že naučene informacije. Celo več - novo naučene informacije dodatno utrdi.
7. Pred učenjem preveri svoje predznanje
Če se želiš naučiti nekaj novega, je potrebno določiti, kaj že znaš in česa ne. Takšen pristop ti pomaga pridobiti vpogled v to, katerim temam bi moral posvetiti več pozornosti.
8. Med učenjem si vzemi odmor
Učenje je učinkovitejše, če se učiš dvakrat po eno uro kot pa, če se učiš dve uri skupaj. Na vsako uro učenja si vzemi 5-15 minut odmora. V tem času se bodo misli sprostile in boš zato lažje nadaljeval. Kratek odmor pripomore tudi k razreševanju problemov. Med odmorom možgani namreč na nezavedni ravni še vedno rešujejo problem, pri tem pa se ne opirajo na predhodne neuspele poskuse.
9. Uporaba mnemotehnik za pomnjenje
Z izrazom mnemotehnika se morda srečuješ prvič – pomeni umetnost pomnjenja. Lahko ti je v veliko pomoč pri učenju dolgih seznamov podatkov. Kot primer navajamo učenje pravilne uporabe predloga "s". Uporabljamo ga pred nezvenečimi nezvočniki. Seznam nezvenečih nezvočnikov si težko zapomniš na pamet, zato ga raje pretvoriš v stavek, ki si ga boš lažje zapomnil: Ta SuHi ŠKaFeC PuŠČa (izpustiš vse samoglasnike in seznam nezvenečih nezvočnikov je tu).
10. Ne odlašaj z delom
Učiti se začni dovolj zgodaj, da ti ne bo zmanjkalo časa.
11. Zastavi si konkretne cilje
Svoje cilje konkretno opredeli in si jih zapiši.
12. Sprotno učenje
Po prvem stiku z informacijami v roku nekaj ur pozabimo skoraj 60 % pridobljenega znanja. S prvim učenjem bodo informacije ostale v spominu zgolj 24 ur. S ponovnim učenjem naslednji dan znanje zadržiš za naslednjih nekaj dni. Z učenjem nekaj dni kasneje, si snov zapomniš za nekaj tednov.
13. Učenje s pomočjo slikovnega gradiva
Nekaterim ljudem se je lažje učiti iz slikovnega gradiva kakor iz besedila. Če si med njimi, si pri učenju pomagaj z izdelavo miselnih vzorcev ali risanjem skic.
14. Učenje na različnih mestih
Večina ljudi ima za učenje točno določen prostor in čas, raziskave pa so pokazale, da lahko menjava prostorov prispeva k boljšemu pomnjenju. Doma se lahko učiš v drugi sobi kot po navadi, lahko odideš tudi v knjižnico. Ne le čas in prostor, tudi uporaba različnih materialov pri učenju poveča produktivnost. Enkrat uporabiš računalnik, naslednjič pisalo in papir ali morda snemalnik zvoka.
15. Uporaba vizualnih opornikov
Svoje vizualne opornike oblikuješ po lastni želji, njihov namen pa je lažje, hitrejše in bolj strukturirano pomnjenje informacij.
16. Vrsta pisave pri elektronskih zapiskih
Če zapiske izdeluješ na računalniku, ne pozabi – pisava »TIMES NEW ROMAN« je najhitreje berljiva pisava.
17. Samotestiranje
Samotestiranje je močna in dokazano učinkovita učna strategija. Testiraš se tako, da se poskusiš spomniti, kaj si se ravnokar naučil. Na glas razloži snov sebi ali nekomu, ki te je pripravljen poslušati. S prijatelji se lahko igrate kviz. Tako boš hitro ugotovil, kje moraš znanje še utrditi.
18. Prepoznaj svoja šibka področja oz. področja, kjer imaš težave
Dobro je, da prepoznaš svoje pomanjkljivosti, saj se jim le na takšen način lahko konkretno posvetiš in jih izboljšaš.
19. Razmišljaj pozitivno
Pozitivno razmišljanje je pomembno, kot je tudi s tem povezano zaupanje vase in v svoje sposobnosti.
20. Ne uči se na pamet, temveč povezuj informacije v smiselne enote
Učenje na pamet ne prinaša veliko koristi, saj informacije hitro pozabiš. Snov si dlje časa zapomniš, če jo razumeš in povezuješ z že usvojenim znanjem.
21. Naučeno glasno ponavljaj
Če ponavljaš tako, da snov v učbeniku in zapiske v zvezkih zgolj prebiraš, pogosto prihaja do efekta »vse znam«. Ker besedilo že poznaš, ga prebiraš hitreje. To ti daje lažen občutek, da snov obvladaš. Ko snov prebereš, jo zato raje zatem še glasno obnovi s svojimi besedami ali si postavljaj vprašanja v zvezi s snovjo in nanja sproti odgovarjaj.
22. Podčrtovanje
Besedilo najprej v celoti preberi, nato pa postopek ponovi in sproti podčrtaj najpomembnejše informacije.
23. Posvečaj se različnim šolskim predmetom
Učenje je bolj produktivno in koncentracija večja, če se posvečaš različnim predmetom in ne le enemu. Sprva se lahko učiš matematiko, nato zgodovino, kasneje angleščino ipd.
Avtor
Blaž Povše je magister profesor specialne in rehabilitacijske pedagogike, usmerjen v delo z otroki s specifičnimi učnimi težavami. Kot nekoč uspešen športnik in član slovenske mladinske reprezentance v atletiki ve, kako pomembna sta vztrajnost in delo, da dosežemo želene cilje. Kot specialni pedagog je doslej sodeloval z več ljubljanskimi šolami, na katerih je izvajal dodatno strokovno pomoč in svetoval staršem. V Centru Motus izvaja diagnostično ocenjevanje potreb učencev z učnimi ali drugimi težavami, svetuje staršem in otrokom pri učenju ter vodi delavnice in izobraževanja o učenju, vzgoji in sorodnih temah.
Hvala za te nasvete ki sva jih z sinom skupaj prebrala kupil sem mu barvne liste in se dosti lažje uči saj si dela zapiske
Hvala za nasvete,z njimi se lažje učim.
Super, nas veseli, da vam napisano koristi 🙂
Veliko uspehov želim,
Blaž
Wow to je sam wow. Zelo mi bo pomagalo da se naučim boljše glede testov ter drugih ocen. Probal si bom kupit celo barvne listke ter barvna pisala!!
Živjo Muharem,
odlično, me res veseli, da ti bodo usmeritve pomagale! 🙂
Blaž
Jaz imam še vseeno eno težavico. Ne morem si zapomniti snovi pri matematiki ker je preprosto ne razumem. 🥺🥺🥺😭😭😭
je res sam js ne sam pr matematiki ampak še pr družbi
Naj ti nekdo razloži snov, ter napiše kratko preverjanje, tako boš videla koliko že znaš.
Lp
imate mogoče termine za kakšne interaktivne delavnice z otroci ali gostovanja na OŠ; Hvala
Spoštovani,
Seveda, omogočamo in nudimo različne oblike programov in delavnic na temo “Učenja” in tudi na druge teme, s katerimi se ukvarjamo. S področja učenja najbolj aktivno izvajamo:
Delavnica “Učimo se z glavo”
Delavnica poteka v živo (prva izvedba predvidoma v zadnjem septembrskem vikendu), cilj pa je, da učenci aktivno spoznavajo različne tehnike in strategije učenja. Več informacij je dostopnih tu: https://www.center-motus.si/delavnica-ucenje-ucenja-2/
Spletni tečaj “Učenje skozi oči nevroznanosti – 60+ strategij za uspešno učenje”
Na spletnem tečaju udeleženci lahko sami raziskuje več kot 60 tehnik in strategij, ki pomagajo pri uspešnem učenju. Ob udeležbi na delavnici “Učenje učenja”, dostop do spletnega tečaja podarimo. Več informacij: https://www.center-motus.si/ucenje-ucenja-ucenje-skozi-oci-nevroznanosti-60-strategij-za-uspesno-ucenje/
Gostovanja na ustanovah
Za šole pripravimo prilagojene delavnice/predavanja, glede na povpraševanje, ki ga prejmemo. V tem primeru se poizkušamo čim bolj prilagoditi želji posamezne šole oz. VIZ ustanove.
V primeru dodatnih vprašanj, smo na voljo.
Prijazen pozdrav 🙂
Spoštovani!
A smemo kje objaviti vaše besedilo “Kako se učiti – 23 nasvetov in trikov za uspešno učenje” – za nasvet našim staršem in učencem. Seveda z ustreznimi viri – vašimi podatki in spletno stranjo, kjer so objavljeni …
Lep pozdrav.
Spoštovani,
seveda, ob ob navedbi vira brez težav objavite vsebino zapisa :).
Lep pozdrav,
Blaž
Hvala za nasvete pomagali so mi z listki in z barvnimi flomastri.Samo še imam težave pri angleščini…
Zdaj hodim na dopolnilni pouk in na predavanje tako da mi to tudi pomaga…
L.P
Super, da vam nasveti koristijo :). Hvala za povratno informacijo!